Krzysztof Dopierała
blogger flickr

Teksty

Bezdroża
Azja Południowo-Wschodnia

Premiera przewodnika
– jesień 2015
close

Tło ogólne

separator

Wprowadzenie, czyli co i jak?

  • Trudnię się redakcją przewodników i tekstów turystycznych (w tym map i fotografii). Skala przedsięwzięć nie gra roli, regionalnie lub globalnie.
  • Doświadczenie w branży nabyłem głównie z rynkowymi gigantami – wydawnictwami Bezdroża oraz Pascal.
  • Projekty książkowe obejmowały wielomiesięczną pracę w terenie oraz zdalną – kolekcjonowanie informacji ze źródeł książkowych, telefonicznych i internetowych.
  • Od wielu lat prowadzę bloga podróżniczegowww.1000krokow.eu

 

Rzeczy zaszłe

separator

Co robiłem?

2014-2015

Spędziłem ponad pół roku w Azji Południowo-Wschodniej pracując nad przewodnikiem po tym regionie, który w księgarniach ukaże się jesienią 2015 nakładem wydawnictwa Bezdroża.

2014 <

Pisałem teksty dla najstarszego polskiego magazynu podróżniczego Poznaj Świat. W numerze 3/2014 ukazał się tam mój reportaż o Rangunie.

2013 <

Z wydawnictwem Pascal współpracowałem przy aktualizacji najbardziej znanego przewodnika po Polsce – Polska na Weekend. W środku znalazło się również wiele zdjęć mojego autorstwa.

2011 <

Dla dwóch innych tytułów Bezdroży – Szlak Transsyberyjski i Bałkany – przypadło mi współautorstwo, a w co najmniej kilku gruntownie zaktualizowałem warstwę praktyczną m.in. Turcja – Kraj Czterech Mórz, Tunezja – Skarby pustyni, gór i morza czy Litwa, Łotwa i Estonia (Zielony Przewodnik Michelin).

2011 <

Korygowałem oraz tworzyłem od podstaw mapy miast i regionów, zarówno z użyciem urządzeń klasy GPS jak i aplikacjami mapującymi on-line.

 

Rzeczy przyszłe

separator

Co możemy zrobić wspólnie?

  • Zlecenia dotyczące edycji, aktualizacji lub redakcji „od zera” przewodników i broszur turystycznych – obiektowych / regionalnych / krajowych włącznie z warstwą fotograficzną oraz mapowaniem.
  • W przypadku tekstów tworzonych od podstaw – przygotowanie warstwy graficznej wydawnictwa w wersji gotowej do druku. Zajmują się tym współpracujący ze mną graficy.
  • Tutaj można rzucić okiem jak wygląda schemat takiej współpracy:

 

Starostwo powiatowe w Pcimiu Dolnym zleca wykonanie informatora turystycznego na temat regionalnych atrakcji. Książka ta posłuży jako narzędzie działań promocyjnych na stopniu ogólnopolskim.
Kolejne tygodnie spędzam w regionie Pcimia Dolnego kolekcjonując aktualne informacje na temat jego atrakcji, zabytków oraz infrastruktury turystycznej. Fotografuję oraz kreślę schematyczne mapy.
Wstępny projekt graficzny wysyłany jest do akceptacji wizualnej oraz merytorycznej.
Wspólnie uzgadniamy zakres współpracy oraz ramy czasowe wykonania zlecenia.
Zebrane informacje zamieniam w formę elektroniczną.
Na podstawie wniosków powstaje ostateczny projekt wysyłany w formie gotowej do druku.
1
2
3
4
5
6

 

Przykład gotowego zestawu folderów promocyjnych dla Gminy Czerwonak: